Biznesowi celebryciKultura i sztukaMediaPaństwoPrawoŚwiat

Bill Cosby na wolności! “To policzek wymierzony ofiarom gwałtów”

Bill Cosby wyszedł na wolność

Amerykański aktor Bill Cosby wyszedł na wolność. Sąd Najwyższy w Pensylwanii uchylił wyrok za przestępstwo na tle seksualnym i zwolnił komika z więzienia. Decyzja sądu wywołała ogromne oburzenie, a komentujący przyznają, że “to policzek wymierzony ofiarom gwałtów”. Przypomnijmy, że Bill Cosby został w 2018 roku skazany na 3 do 10 lat więzienia za napaść seksualną na Andreę Constand, której wcześniej podał środki odurzające. Cosby’ego uznano za “agresywnego drapieżcę seksualnego” i wpisano na listę zarejestrowanych przestępców seksualnych, poddawanych reedukacji i sesjom terapeutycznym do końca życia, także po opuszczeniu więzienia.

I chociaż formalnie Cosby’ego oskarżono i skazano tylko za atak na Constand, na policję zgłosiło się ponad 60 kobiet, które twierdziły, że zostały odurzone i zaatakowane przez aktora. Adwokaci okręgowi w niektórych jurysdykcjach, w których Bill Cosby rzekomo zaatakował kobiety, odmówili wniesienia zarzutów. Oskarżyciele stwierdzili, że ataki miały miejsce zbyt dawno temu i uległy przedawnieniu, a jeszcze inni, że kobiety nie miały wystarczających dowodów, aby postawić zarzuty aktorowi.

Wyrazy współczucia kieruję szczególnie do tych, którzy odważnie zeznawali w jego sprawach karnych. To była ważna walka o sprawiedliwość i chociaż sąd uchylił wyrok skazujący z przyczyn proceduralnych, nie uwiarygodniło to postępowania Billa Cosby’ego i nie powinno być interpretowane jako stwierdzenie, że nie angażował się w czyny, których się dopuścił.

– oświadczyła Gloria Allred, która reprezentowała wiele kobiet zeznających przeciwko aktorowi.

Sąd Najwyższy Meksyku zdepenalizował rekreacyjne używanie konopi

“To nie jest sprawiedliwość”

“Rozczarowanie” orzeczeniem sądu wyraził także Scott Berkowitz, prezes RAINN, czyli organizacji przeciwdziałającej napaściom seksualnym.

Jesteśmy rozczarowani przesłaniem, jakie wysłane zostało do dzielnych ofiar, które zgłosiły się, by szukać sprawiedliwości za to, co zrobił im Bill Cosby. To nie jest sprawiedliwość.

– napisał w oświadczeniu.

Sąd Najwyższy w Pensylwanii stwierdził, że prokurator niewłaściwie potraktował obciążające zeznania, które komik złożył w procesie cywilnym z 2004 roku, i dlatego odrzucił proces karny z 2018 roku. Zgodnie z orzeczeniem sądu, Bill Cosby nie może być ponownie postawiony w stan oskarżenia za swoje czyny.

Jego zwolnienie z tych zarzutów jest ostateczne, a aktor już nigdy nie odsiedzi w więzieniu ani jednego dnia za napaść na Andreę Constand. Z decyzji sądu cieszy się aktorka Phylicia Rashad, która w serialu “Bill Cosby Show” grała rolę żony Cosby’ego.

Wreszcie, Straszne zło zostało naprawione – pomyłka wymiaru sprawiedliwości zostaje naprawiona.

– napisała na Twitterze.

Źródło: Reuters, The Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close