NaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Australia: Tysiące osób protestuje po wprowadzeniu totalnego lockdownu!

Australia znowu się zamyka

W australijskich miastach odbyły się demonstracje przeciwko surowym ograniczeniom nałożonym w celu powstrzymania wzrostu liczby przypadków Covid-19. Tysiące zgromadziły się w Sydney, a mniejsze protesty odbyły się w Melbourne i Brisbane. Ludzie skandowali „wolność”, gdy maszerowali przez centrum Sydney, a funkcjonariusze dokonali kilku aresztowań. Australia ponownie nałożyła blokadę w całym kraju w związku ze wzrostem liczby nowych infekcji. Około 13 milionów Australijczyków – około połowa populacji – jest teraz z powrotem w zamknięciu.

Pojawienie się wysoce zaraźliwego wariantu Delta podważyło wcześniejszą strategię zamykania granic, programów kwarantanny i natychmiastowych blokad, co pomogło utrzymać liczbę przypadków na niskim poziomie. Wskaźniki szczepień pozostają najniższe wśród krajów rozwiniętych, przy czym zaszczepiono mniej niż 14% ludzi.

W sobotę tysiące Australijczyków przemaszerowało do centrum Sydney przez przedmieście Haymarket. Niektórzy trzymali plakaty z napisami „Zrzuć maskę, podnieś głos” i „Obudź się, Australio”. Protestujący zablokowali drogi i zebrali się przed ratuszem Sydney. Jedna grupa rzucała butelkami w konnych oficerów. Funkcjonariusze poinformowali, że aresztowali w mieście „kilka osób”.

Siła policyjna NSW [Nowej Południowej Walii – przyp. red.] uznaje i wspiera prawa jednostek i grup do korzystania z ich praw do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń, jednak dzisiejszy protest narusza obecne nakazy zdrowia publicznego Covid-19.

– czytamy w oświadczeniu .

Mniejsze wydarzenia miały również miejsce w Melbourne, gdzie ludzie zapalali flary przed Parlamentem, oraz w Brisbane, w Ogrodach Botanicznych.

Blokada Sydney przedłużona w celu zwalczania wariantu Delta

Australijczycy przeciwni lockdownowi

Australia wprowadziła lockdown w Sydney już cztery tygodnie temu, ale nadal obserwuje się tam wzrost liczby przypadków. Przedstawiciele NSW ogłosili w sobotę rekordowy wzrost… 163 nowych infekcji. Protestujący Australijczycy twierdzą, że to zbyt mała liczba zakażeń, aby znowu zamykać cały kraj.

Australijczycy mają zakaz wychodzenia z domu, z wyjątkiem wyjścia w celu wykonywania pracy, której nie da się wykonywać w domu. Jedna osoba z gospodarstwa domowego może raz dziennie wyjść na zakupy. Szkoły są zamknięte i odbywa się nauczanie zdalne. Zamknięto wszystkie sklepy, oprócz spożywczych.

Stanowy minister zdrowia Brad Hazzard powtórzył apele premier Gladys Berejiklian, aby inne stany wysyłały dodatkowe dawki szczepionek do NSW.

Jeśli sytuacja się pogorszy tutaj, w Nowej Południowej Walii, może to spowodować ogromne problemy dla całego kraju. Nowa Południowa Walia jest bramą do reszty Australii.

– powiedział Hazzard.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, Australia odnotowała 32 594 przypadki zakażeń i 916 zgonów na Covid-19 podczas całej pandemii. Aktualnie w NSW w szpitalu znajduje się 95 osób, z czego 27 na oddziale intensywnej terapii, a 11 jest podłączonych do respiratora.

Obecny lockdown jest dużo trudniejszy niż pierwszy w ubiegłym roku, ponieważ rząd oferuje mniejszą pomoc finansową, zarówno dla jednostek, jak i dla biznesów. Aktualne lockdowny widziane są jako oczywista konsekwencja niekompetencji rządu na czele z premierem Scottem Morrisonem.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close