HandelPrawoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Amazon zapłaci 500 tys. dolarów za nieudostępnianie danych Covid

Amazon musi zapłacić pół miliona

Amazon zawarł ugodę prawną w Kalifornii w związku z zarzutami, że nie poinformował odpowiednio swoich pracowników magazynowych o przypadkach Covid-19 w miejscu pracy. Kalifornijski prokurator generalny powiedział, że pracownicy zostali pozostawieni “przerażeni i bezsilni”. Gigant dostawczy zapłaci 500 000 dolarów, ale nie przyznał się do wykroczeń, zgadzając się na ugodę.

Amazon powiedział, że prawo nie wymaga od niego dzielenia się z pracownikami całkowitą liczbą przypadków, ale teraz zaczął to robić. Jest to pierwsze zastosowanie stanowych przepisów “right to know”, które wymagają od pracodawców informowania pracowników. Przepisy wymagają od firm szybkiego informowania pracowników o potencjalnym narażeniu na wirusa w ich miejscach pracy, informowania ich o zabezpieczeniach związanych z pandemią, świadczeniach, dezynfekcji i planach bezpieczeństwa, oraz zgłaszania przypadków do lokalnych agencji zdrowia.

Rzeczniczka Amazona Barbara Grait powiedziała, że firma nie złamała prawa, i zawsze powiadamiała pracowników o jakimkolwiek narażeniu na przypadki wirusa i wykonywała śledzenie kontaktów.

Kalifornijskie prawo nie określa, że musimy podawać numery w tych powiadomieniach. Jednak teraz firma dostarcza te informacje w ciągu 24 godzin dla pracowników w swoich kalifornijskich zakładach.

– powiedziała.

Amazon zapłaci miliardy, aby zapobiec niedoborom świątecznym

Zyski kosztem pracowników?

Amazon przygotowuje się do sezonu świątecznego. Wydatki na sprzedaż detaliczną w USA, w tym online, są już wyższe niż w tym czasie w zeszłym roku, pomimo problemów z łańcuchem dostaw i rosnącej inflacji. Jednak oczekuje się, że liczba zachorowań na wirusa również wzrośnie, ponieważ w okresie chłodów spotkania towarzyskie przenoszą się do domów, a rodziny gromadzą się w domach na Święto Dziękczynienia.

Amazon spotkał się z krytyką w trakcie pandemii za swoje podejście do ochrony swoich pracowników.

W czasie, gdy firma cieszyła się dynamiczną i historyczną sprzedażą, a jej cena akcji podwoiła się, Amazon nie powiadomił odpowiednio pracowników magazynów i lokalnych agencji zdrowia o numerach przypadków Covid, często pozostawiając ich niezdolnych do skutecznego śledzenia rozprzestrzeniania się wirusa.

– powiedział prokurator generalny Kalifornii Rob Bonta.

To pozostawiło wielu pracowników zrozumiale przerażonych i bezsilnych, aby podjąć świadome decyzje, aby chronić siebie i chronić swoich bliskich.

– dodał.

Porozumienie dotyczy tylko Kalifornii, gdzie Amazon zatrudnia około 150 000 pracowników, i musi jeszcze zostać zatwierdzone przez sędziego. Jednak firma została skrytykowana za swoją politykę w innych miejscach, a także stoi w obliczu działań prawnych w Nowym Jorku w sprawie bezpieczeństwa w dwóch swoich centrach wypełniania tam.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close