Kultura i sztukaMarketingMediaPrawoŚwiat

Foliarz Alex Jones się doigrał. Musi zapłacić 4 mln dolarów odszkodowania

Alex Jones musi zapłacić 4 mln dolarów odszkodowania

Głosiciel szurskich teorii spiskowych Alex Jones musi zapłacić 4,1 mln dolarów odszkodowania po tym, jak w swoim programie InfoWars fałszywie twierdził, że strzelanina w szkole Sandy Hook w 2012 roku była mistyfikacją. W strzelaninie w szkole podstawowej w Connecticut zginęło dwadzieścioro dzieci i sześcioro dorosłych. Rodzice jednej z ofiar strzelaniny wytoczyli foliarzowi proces o zniesławienie i domagali się co najmniej 150 milionów dolarów odszkodowania. Powiedzieli, że z powodu dezinformacji prawicowego “dziennikarza” byli nękani przez jego fanów i doznali emocjonalnego cierpienia. Ława przysięgłych w mieście Austin zdecydowała w czwartek o odszkodowaniu wyrównawczym i musi ustalić wszelkie odszkodowania za straty moralne.

Alex Jones – który nie stawił się w sądzie, gdy ogłaszano wynik – wielokrotnie przekonywał, że strzelanina była oszustwem zorganizowanym przez rząd w celu pozbawienia Amerykanów prawa do posiadania broni, a rodzice zabitych dzieci byli “aktorami”. Foliarz przegrał już wcześniej serię spraw o zniesławienie, wytoczonych mu przez rodziców ofiar. Jest to jednak pierwsza, w której ława przysięgłych przyznała ofiarom kłamstw Jonesa odszkodowanie finansowe.

Sprawę wytoczyli Scarlett Lewis i Neil Heslin, żyjący w separacji rodzice sześcioletniego Jesse Lewisa, który zginął w szkolnej strzelaninie. Przed czwartkową decyzją prawnik powodów ujawnił, że adwokat Jonesa nieumyślnie przesłał mu wiadomości z telefonu jego klienta z ostatnich dwóch lat. Prawnik rodziców powiedział, że panel Kongresu, badający ubiegłoroczne zamieszki na amerykańskim Kapitolu, zwrócił się już do niego o dostęp do tych wiadomości. Komisja stwierdziła, że Jones pomógł zorganizować wiec, który odbył się tuż przed zamieszkami.

 

Czytaj też: InfoWars Alexa Jonesa ogłasza upadłość po pozwach o zniesławienie

Alex Jones uczynił życie ofiar “piekłem”

Pomimo wycofania swoich twierdzeń dotyczących Sandy Hook, Alex Jones nadal wykorzystywał swoją platformę InfoWars do atakowania ławników i sędziego w tej sprawie. Twierdził też, że jest bankrutem, mimo dowodów na to, że jego firmy zarabiały około 800 tys. dolarów dziennie, sprzedając suplementy diety, akcesoria do broni i sprzęt survivalowy. Podczas dwutygodniowego procesu, “dziennikarz” przedstawił sprawę jako atak na jego prawo do wolności słowa.

Mowa jest wolna, ale za kłamstwa trzeba płacić.

– kontrowali prawnicy.

Według prawników przyznał, że rodzice zastrzelonego chłopca zostali zmuszeni do wynajęcia prywatnej ochrony na czas procesu z obawy, że zwolennicy Jonesa mogliby próbować ich skrzywdzić. Wcześniej zostali zmuszeni do siedmiokrotnej przeprowadzki z powodu nękania. Rodzice Jesse Lewisa powiedzieli, że Jones “uczynił ich życie piekłem”. Jeden z psychiatrów sądowych zeznał, że rodzice cierpieli na “złożony zespół stresu pourazowego”, podobny do tego, jaki znoszą żołnierze po powrocie z pola bitwy lub ofiary molestowania seksualnego.

To niewiarygodne, że musimy to robić. Niewiarygodne, że musimy Cię błagać – nie tylko błagać, ale karać Cię – abyś przestał kłamać.

– powiedziała matka zastrzelonego chłopca do Jonesa w sądzie.

Firma macierzysta InfoWars Jonesa, Free Speech Systems LLC, ogłosiła bankructwo w zeszłym tygodniu. Sklep został zbanowany przez YouTube, Spotify i Twittera za mowę nienawiści, ale nadal działa. Inne teorie spiskowe, promowane przez Jonesa obejmują kłamstwa, że rząd USA tworzy powodzie i tornada jako “broń pogodową” oraz że “chemikalia w wodzie pitnej czynią żaby homoseksualistami”.

Czytaj też: Antyszczepionkowcy zarabiają 12,5 mln USD rocznie na publikacji autorskich biuletynów

Źródło: BBC

Krzysztof Bosak wypromował zbiórkę dla osoby trans na zmianę płci xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close