Kultura i sztukaMarketingMediaPrawoŚwiat

Alex Jones musi zapłacić jeszcze dodatkowo 45,2 mln odszkodowania xD

Alex Jones musi zapłacić jeszcze więcej pieniędzy

Zaledwie wczoraj informowaliśmy, że głosiciel szurskich teorii spiskowych Alex Jones musi zapłacić 4,1 mln dolarów odszkodowania po tym, jak w swoim programie InfoWars fałszywie twierdził, że strzelanina w szkole Sandy Hook w 2012 roku była mistyfikacją. Sęk w tym, że wspomniane 4,1 mln dolarów to zaledwie odszkodowanie wyrównawcze, a ława przysięgłych musiała jeszcze ustalić kwotę pozostałych odszkodowań karnych za straty moralne. I tak też się stało. Ława przysięgłych w Teksasie orzekła, że gospodarz internetowego radia musi zapłacić jeszcze 45,2 mln dolarów odszkodowania, oprócz 4,1 mln dolarów odszkodowania wyrównawczego, które przyznano dzień wcześniej. Łącznie amerykański foliarz musi zapłacić więc 49,3 miliona dolarów odszkodowania.

W strzelaninie w szkole podstawowej w Connecticut zginęło dwadzieścioro dzieci i sześcioro dorosłych. Dwutygodniowy proces o zniesławienie został wytoczony przez rodziców dziecka zabitego w ataku. Sprawę wytoczyli Scarlett Lewis i Neil Heslin, żyjący w separacji rodzice sześcioletniego Jesse Lewisa, który zginął w szkolnej strzelaninie. Domagali się od Jonesa co najmniej 150 milionów dolarów odszkodowania, bo z powodu dezinformacji prawicowego “dziennikarza” byli nękani przez jego fanów i doznali emocjonalnego cierpienia.

Zarządzone w czwartek odszkodowanie wyrównawcze miało pokryć rzeczywiste koszty rodziny poniesione w wyniku zniesławienia przez Jonesa, takie jak prywatna ochrona, którą wynajęli podczas procesu z obawy przed atakiem ze strony zwolennika Jonesa. Wcześniej zostali zmuszeni do siedmiokrotnej przeprowadzki z powodu nękania. Rodzice Jesse Lewisa powiedzieli, że Jones “uczynił ich życie piekłem”. Jeden z psychiatrów sądowych zeznał, że rodzice cierpieli na “złożony zespół stresu pourazowego”, podobny do tego, jaki znoszą żołnierze po powrocie z pola bitwy lub ofiary molestowania seksualnego.

To niewiarygodne, że musimy to robić. Niewiarygodne, że musimy Cię błagać – nie tylko błagać, ale karać Cię – abyś przestał kłamać.

– powiedziała matka zastrzelonego chłopca do Jonesa w sądzie.

Czytaj też: Foliarz Alex Jones się doigrał. Musi zapłacić 4 mln dolarów odszkodowania

Dobrze się zarabia na szurach

Karne odszkodowania mają działać odstraszająco i powstrzymać Jonesa przed ponownym popełnieniem przestępstwa. Wcześniej ekonomista Bernard Pettingill, wynajęty przez rodziców zeznał, że Alex Jones, jego marka medialna InfoWars i firma macierzysta Free Speech Systems są warte co najmniej 270 milionów dolarów. Pomimo wycofania swoich twierdzeń dotyczących Sandy Hook, Alex Jones nadal wykorzystywał swoją platformę InfoWars do atakowania ławników i sędziego w tej sprawie. Twierdził też, że jest bankrutem, mimo dowodów na to, że jego firmy zarabiały około 800 tys. dolarów dziennie, sprzedając suplementy diety, akcesoria do broni i sprzęt survivalowy. Pettingill powiedział w sądzie, że zapisy wskazują, iż Jones wypłacił sobie 62 mln dolarów ze swojej firmy w 2021 roku, gdy jego kłopoty prawne narastały.

Moim zdaniem ta liczba reprezentuje wartość majątku netto. On ma pieniądze umieszczone gdzieś na koncie bankowym.

– powiedział Pettingill.

Firma macierzysta InfoWars Jonesa, Free Speech Systems LLC, ogłosiła bankructwo w zeszłym tygodniu. Sklep został zbanowany przez YouTube, Spotify i Twittera za mowę nienawiści, ale nadal działa. Inne teorie spiskowe, promowane przez Jonesa obejmują kłamstwa, że rząd USA tworzy powodzie i tornada jako “broń pogodową” oraz że “chemikalia w wodzie pitnej czynią żaby homoseksualistami”.

Czytaj też: InfoWars Alexa Jonesa ogłasza upadłość po pozwach o zniesławienie

Wkopał go własny prawnik

Prawnicy rodziców oskarżyli Jonesa o próbę ukrycia dowodów i argumentowali, że popełnił krzywoprzysięstwo, gdy zaprzeczył, że wysłał jakiekolwiek wiadomości o ataku w Sandy Hook. Przed czwartkową decyzją prawnik powodów ujawnił, że adwokat Jonesa nieumyślnie przesłał mu wiadomości z telefonu jego klienta z ostatnich dwóch lat. Prawnik rodziców powiedział, że panel Kongresu, badający ubiegłoroczne zamieszki na amerykańskim Kapitolu, zwrócił się już do niego o dostęp do tych wiadomości. Komisja stwierdziła, że Jones pomógł zorganizować wiec, który odbył się tuż przed zamieszkami.

To pierwszy z trzech procesów przeciwko Jonesowi, wniesionych przez członków rodzin ofiar z Sandy Hook. Foliarz przegrał już wcześniej serię spraw o zniesławienie, ale to pierwsza sprawa, w której ława przysięgłych przyznała ofiarom kłamstw Jonesa odszkodowanie finansowe. Alex Jones pojawił się na krótko w sądzie w piątek, ale nie był obecny podczas ogłoszenia ostatecznego werdyktu. Jego prawnik powoływał się na konstytucyjną ochronę wolności słowa w USA i prosił o złagodzenie kary w procesie. Podczas dwutygodniowego procesu, “dziennikarz” przedstawił sprawę jako atak na jego prawo do wolności słowa.

Mowa jest wolna, ale za kłamstwa trzeba płacić.

– kontrowali prawnicy.

Czytaj też: Antyszczepionkowcy zarabiają 12,5 mln USD rocznie na publikacji autorskich biuletynów

Źródło: BBC

Krzysztof Bosak wypromował zbiórkę dla osoby trans na zmianę płci xD

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

  1. 50 milionów dolarów za zniesławienie to troche duzo. U nas Kluska za niesluszne aresztowanie i doprowadzenie jesgo firmy do upadku ktora miała potencjał żeby być swiatowa dużą korporacja dostal 5 tys zloty. Za nieumyślne zabicie kogos w wypadku samochodowym w PL np 15 tys sad zasadza odszkodowania dla rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close