PaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Korea Północna twierdzi, że w kraju nie ma już chorych na COVID

Korea Północna twierdzi, że wyleczyła się z epidemii

Korea Północna twierdzi, że wszyscy, którzy zachorowali od czasu, gdy kraj potwierdził pierwsze zakażenia wirusem Covid-19, wyzdrowieli. W piątek media państwowe informowały o zerowej liczbie “przypadków gorączki” przez siódmy dzień z rzędu. Koreańskie media nazywają chorych, pacjentami z “gorączką”, a nie z “COVID” z powodu braku możliwości testowania potencjalnych zarażonych.

W ciągu ostatniego tygodnia nie odnotowano żadnych nowych przypadków gorączki, a wszystkie osoby poddane leczeniu wyzdrowiały w całym kraju.

– podała w piątek Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).

Dodano, że kraj wszedł w fazę “stabilności”, ale reżim “podwoi wysiłki, by utrzymać perfekcję w realizacji państwowej polityki antyepidemicznej”. Pjongjang nie potwierdził, u ilu osób testy na obecność Covid były pozytywne. Jednak media państwowe podały, że około 4,77 mln pacjentów “z gorączką” w pełni wyzdrowiało, a 74 zmarło od końca kwietnia, co oznacza wskaźnik śmiertelności na poziomie 0,002% – najniższy na świecie. Wielu ekspertom trudno uwierzyć w te statystyki.

Czytaj też: ONZ: Korea Północna finansuje program rakietowy za skradzione krypto

Eksperci nie wierzą w statystyki

Kraj ogłosił pierwszą epidemię Covid w maju i od tego czasu zgłaszał przypadki “gorączki” i zgony. Jednak istnieją powszechne wątpliwości dotyczące podawanych przez reżimowe media danych, zwłaszcza liczby zgonów. Korea Północna ma jeden z najgorszych systemów opieki zdrowotnej na świecie i nie posiada leków dla chorych na Covid-19 ani szczepionek. Z kolei Korea Południowa – która ma zaawansowany system opieki zdrowotnej i wysoce zaszczepioną populację – ma zgłoszony wskaźnik śmiertelności Covid na poziomie 0,12%.

Eksperci mają więc powszechne wątpliwości dotyczące danych, zwłaszcza liczby zgonów. Shin Young-Jeon, profesor szkoły medycznej Uniwersytetu Hanyang w Seulu, powiedział Reutersowi, że podana przez Koreę Północną liczba ofiar śmiertelnych jest prawie niemożliwa i że liczba ofiar śmiertelnych może wynosić nawet co najmniej 50 000. Południowokoreański minister ds. zjednoczenia Kwon Young-se, odpowiedzialny za sprawy wewnątrz Korei, powiedział w tym tygodniu, że istnieją “problemy z wiarygodnością” danych, ale Covid wydawał się “nieco pod kontrolą” na Północy.

Czytaj też: Korea Północna, czyli jak gospodarka ucierpiała kosztem zbrojeń

Źródło: BBC

Putin zalegalizował kradzież zagranicznych samolotów przez Rosję

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close