PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Gigantyczne problemy Białorusi, Polacy zadłużyli się podczas pandemii

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Filary Biznesu piszą o dostawcach maseczek w Niemczech, którzy nie mogą doprosić się pieniędzy. Dostawcy maseczek ochronnych, którzy nie otrzymali zapłaty za swoje zamówienia dla federalnego ministerstwa zdrowia Niemiec składają pozwy cywilne, w których domagają się uregulowania należności; zaległe płatności wynoszą ok. 400 mln euro – informuje “Welt am Sonntag”.
https://filarybiznesu.pl/dostawcy-maseczek-w-niemczech-bez-pieniedzy/a5451
ŻEBY W NIEMCZECH TAKIE RZECZY?

48 przedsiębiorstw już złożyło pozwy w sądzie w Bonn – czytamy w niedzielnym wydaniu dziennika. Dodano, że około 100 kolejnych planuje takie posunięcie. Ikea od 2017 roku oferuje mieszkańcom Polski panele fotowoltaiczne wraz z instalacją. Jak na razie zainteresowanie jest znikome. O nietrafionej ofercie Ikei pisze „Puls Biznesu”. Jak czytamy, od kwietnia 2017 roku gigant oferował posiadaczom domów panele fotowoltaiczne wraz z montażem. Za ten ostatni odpowiada firma Geo Solar, z którą Ikea podpisała odpowiednią umowę. Plan był taki, że przez pierwszy rok Polacy kupią tysiąc zestawów solarnych, a w kolejnych latach sprzedaż będzie rosnąć. Tak się jednak nie stało. Po trzech latach działania biznesu Ikea sprzedała jedynie 1,5 tysiąca zestawów paneli.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/10/wpadka-ikei-sprzedaz-paneli-slonecznych-idzie-bardzo-slabo/
INNYM TEN BIZNES IDZIE CAŁKIEM DOBRZE

Swiatłana Cichanouska jest bezpieczna, przebywa na Litwie – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius, informuje Polskie Radio. Wcześniej szef litewskiej dyplomacji informował, że nie może nawiązać z nią kontaktu. – Próbowałem do niej dotrzeć przez kilka godzin. Jednak miejsca jej pobytu nie znają nawet jej sztabowcy. Niepokoję się o jej bezpieczeństwo – pisał kilka godzin temu w mediach społecznościowych Linas Linkeviczius. Dziś rano szef litewskiej dyplomacji zakomunikował, że rywalka Alaksandra Łukaszenki jest bezpieczna i obecnie przebywa na Litwie.
https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2563330,Szef-litewskiego-MSZ-Swiatlana-Cichanouska-przebywa-na-Litwie-Jest-bezpieczna
CZYLI TO BY BYŁO NA TYLE Z PROTESTÓW?

Przez Białoruś Rosja wysyła na Zachód swoją ropę naftową i ta ropa stała się ostatnio głównym zagrożeniem dla białoruskiej gospodarki, pisze Gazeta.pl. A dokładnie nowa polityka podatkowa Moskwy, której następstwem jest odejście od rabatu na surowiec dla Mińska. W gospodarkę kraju uderza też pandemia koronawirusa (którą Łukaszenka wyśmiewa), zadłużenie rośnie, a Białorusinom nie wystarczają już obietnice sprzed lat, bo ich poziom życia spada.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26196871,dawne-500-dolarow-dla-kazdego-to-dzis-temat-memow-manewr.html
NIE ZAZDROŚCIMY BIAŁORUSINOM

Parlament Europejski zadał duży cios sektorowi transportu międzynarodowego, przekonuje Rzeczpospolita. Licencja, tachograf i zabezpieczenia finansowe będą obowiązkowe dla kierowców aut dostawczych powyżej 2500 kg dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) – tak wynika z przyjętego pakietu mobilności. Oznacza to, że firmy przewozowe czekają duże zmiany. Pakiet mobilności przyjęty przez Parlament Europejski dużo zmieni na rynku przewoźników. Po lipcowym głosowaniu, w ciągu 20 dni od daty publikacji rozporządzenia, wejdą w życie zmienione przepisy, które narzucają regulacje dotyczące czasu prowadzenia pojazdów, przerw oraz okresów odpoczynku.
https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/46304-parlament-europejski-uderza-w-polskich-przewoznikow
PANIE, A KTO BY TAM JEŹDZIŁ W TRAKCIE PANDEMII!

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Japoński producent, znany niegdyś z takich przenośnych komputerów, jak Satellite, czy Dynabook, definitywnie kończy z produkcją takich urządzeń, informuje Rzeczpospolita. Firma zdecydowała się wycofać z tego sektora po 35 latach działalności w branży PC. Toshiba sprzedała właśnie swoje mniejszościowe udziały w Dynabook innemu japońskiemu gigantowi – firmie Sharp.
https://cyfrowa.rp.pl/gadzety/51086-japonski-potentat-konczy-z-laptopami
COŚ SIĘ KOŃCZY, COŚ SIĘ ZACZYNA

Za uregulowanie spraw dotyczących elektrycznych hulajnóg bierze się resort sprawiedliwości, podaje Wprost Biznes. Nie dało rady Ministerstwo Infrastruktury. Sprawę przejęła więc „wewnątrzkorporacyjna konkurencja”. Przepisy dotyczące urządzeń transportu osobistego (UTO) – w tym e-hulajnóg – opracuje ministerstwo Zbigniewa Ziobry.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/transport/10351872/wreszcie-bedzie-porzadek-z-elektrycznymi-hulajnogami-sprawa-zajal-sie-zbigniew-ziobro.html
DZIEJE SIĘ

Wyciekły dane osobowe pracowników restauracji McDonalds, potwierdza firma – między innymi imię i nazwisko, numer PESEL oraz stanowisko pracy. Wyciek danych osobowych nie dotyczy klientów restauracji, podkreśla McDonalds. Pracownicy mogą skontaktować się z firmą za pośrednictwem specjalnej infolinii.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/10/wyciek-danych-pracownikow-mcdonalda/
DLA BEZPIECZEŃSTWA LEPIEJ PRZEDZWONIĆ

Polskie Radio pisze o bonie turystycznym. ZUS wydał do tej pory ponad 504 tysięcy bonów o łącznej wartości ponad 431 milionów złotych – poinformował rzecznik Zakładu Paweł Żebrowski. Beneficjenci wykonali ponad 50 tysięcy płatności bonami na łączną kwotę 36 mln złotych. Do tej pory zgłosiło się ponad 13,6 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2563090,ZUS-ponad-pol-miliona-wydanych-bonow-turystycznych
ACH TE WAKACJE I CZERWONE STREFY SZUMOWSKIEGO

Business Insider pisze o pożyczkach, o które coraz trudniej. Od kilku miesięcy branża pożyczkowa jest w zapaści, między innymi przez jedną z rządowych ustaw antykoronawirusowych. Sytuację tę odczuwają już Polacy – drastycznie spada zarówno liczba udzielanych pożyczek, jak i ich kwota w ujęciu rok do roku, wynika z badania Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/o-pozyczke-w-polsce-coraz-trudniej-spadaja-kwoty-pozyczek-raport-frrf/7r2jtkd
ACH TE BANKI, ACH TEN RZĄD

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Przestaliśmy kupować motorowery, przekonuje Wprost Biznes. Zamiast nich wybieramy albo większe motocykle, albo napędzane prądem środki transportu. Ewentualnie rowery – elektryczne i tradycyjne. W lipcu liczba rejestracji nowych motocykli wyniosła 3 027 sztuk, co oznacza wzrost na przestrzeni roku o blisko 29,5 proc.. To największy wskaźnik wzrostu miesięcznej sprzedaży od tegorocznego stycznia, jak donosi IBRM Samar.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/transport/10351878/polskie-miasta-nie-beda-podobne-do-wloskich-skuterow-nie-przybywa.html
PYTANIE CZY TO ŹLE?

Filary Biznesu informują projekcie zmian w tarczy antykryzysowej. Wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy antykryzysowej. Jeśli wejdą one w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw zakłada, że Zakład będzie mógł ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie ze składek firmom, których nadpłaty były zaliczone na poczet bieżących należności.
https://filarybiznesu.pl/wiecej-zwolnionych-ze-skladek-zus-projekt-zmian-przepisow-tarczy-antykryzysowej/g5347
POZOSTAJE TRZYMAĆ KCIUKI

Pandemia wpływa na dług Polaków, informuje Gazeta.pl. Rekordowe zadłużenia za telefon i internet. W drugim kwartale 2020 roku opóźnienia w płatnościach na rzecz telekomów wzrosły o 138,5 milionów złotych, w związku z czym całkowite zobowiązania osiągnęły wartość 1,31 miliarda złotych. Badanie przeprowadzone przez Research & Grow dla BIG InfoMonitor wskazuje, że pandemia koronawirusa wpłynęła również na wzrost liczby dłużników. Przed jej wybuchem było ich nieco ponad 330 tysięcy, a obecnie – 367 tysięcy.
https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26200109,koronawirus-pandemia-wplywa-na-dlug-polakow-rekordowe-zadluzenia.html
PRZYNAJMNIEJ KREDYTY TERAZ TANIE

Najnowsze dane brytyjskiego urzędu statystycznego wskazują, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była znacznie większa niż oczekiwano, jednak odczyty stopy bezrobocia okazały się lepsze od przypuszczeń, pisze Obserwator Gospodarczy. W lipcu złożono w Wielkiej Brytanii 94,4 tys. wniosków o zasiłek, podczas gdy prognozy mówiły o 10 tys. Należy jednak zwrócić uwagę, że w statystykach ujęte są osoby, które spełniają warunki do otrzymania pomocy od państwa, jednak ciągle pracują. Krótko mówiąc, statystyki te uwzględniają również kredyty i dotacje mające wspomóc pracujących, którzy stracili na pandemii.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1457-na-wyspach-rosnie-skala-pomocy-dla-pracujacych-i-bezrobotnych-ale-bezrobocie-bez-zmian

Średnia wysokość oprocentowania kredytu mieszkaniowego w Polsce wynosi 3,8 proc, pisze 300polityka. To trzeci najwyższy wynik pod tym względem w Europie i znacznie wyższy, niż w pozostałych państwach na kontynencie, wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Deloitte zebrał dane z 2018 i 2019 roku z rynków mieszkaniowych w 23 państwach Europy i porównał warunki dotyczące m.in. kosztów kredytu hipotecznego, wynajmu mieszkań i zmian, jakie wywołało w nich nadejście pandemii koronawirusa.
https://300gospodarka.pl/news/deloitte-oprocentowanie-kredytu-mieszkaniowego-w-polsce-jest-niemal-najdrozsze-w-europie
WŁASNE MIESZKANIE – MARZENIE KAŻDEGO MŁODEGO POLAKA

Pamiętacie jak Trump mówił, że koronawirus nie występuje praktycznie u dzieci? No to w USA w 2 tygodnie około 100 tysięcy nieletnich się nim zaraziło, niektóre wskutek pandemii zmarły. No nic, my wypłaszczamy dalej.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close