PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Horban daje złote rady przedsiębiorcom, eksperci chcą urzędowych cen maseczek

Dopiero pierwszy dzień marca, ale głupotę miesiąca chyba już usłyszeliśmy

Prof. Horban radzi przedsiębiorcom: Niech wezmą się za produkcję maseczek, będą mieli za co żyć – cytuje Wprost. – To trochę jest żenująca sytuacja, jeżeli w 40-milionowym kraju nie jesteśmy w stanie wyprodukować własnych masek – mówił na antenie TVN24 doradca premiera ds. COVID-19 Andrzej Horban. Program „Polskie szwalnie” blisko rok temu zapowiadali szef rządu i prezydent.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10425909/maseczki-obowiazkowe-w-polsce-horban-niech-przedsiebiorcy-wezma-sie-za-produkcje.html
NATOMIAST TO, CO MÓWI HORBAN JEST JUŻ MOCNO ŻENUJĄCE

Maseczki są za drogie? Eksperci chcą wprowadzenia urzędowych cen – czytamy w Fakcie. Przed rokiem, tuż po ogłoszeniu pandemii, maseczki były jednym z najbardziej rozchwytywanych produktów. W dodatku trudno dostępnych, ponieważ nikt nie spodziewał się, że będzie obowiązek ich noszenia. Teraz na półkach sklepowych maseczek nie brakuje – zarówno jednorazowych, jak i wielorazowych. Eksperci jednak apelują do rządu, by wprowadzić ceny urzędowe, tak by wszystkich było stać na jak najlepszej jakości maski.
https://www.fakt.pl/pieniadze/maseczeki-jakie-sa-dozwolone-gdzie-kupic-auchan-biedronka-lidl/hqjmhlv
MASKA PRAWEM NIE TOWAREM

Krajowy Plan Ogólników: same cele, brak konkretów – stwierdza Rzeczpospolita. Brak konkretów – to główny zarzut ekonomistów i biznesu po prezentacji Krajowego Planu Odbudowy. – Znamy cele. Nie dowiedzieliśmy się jednak, jaki pomysł rząd ma na to, by w krótkim czasie i w odpowiedni sposób wydać pieniądze, które dostaniemy z europejskiego Funduszu Odbudowy – mówi ekonomista prof. Witold Orłowski. – Nie po raz pierwszy w przypadku wystąpień premiera Morawieckiego mamy do czynienia z bardzo ogólnym przedstawieniem założeń programu. Trudno na tej podstawie ocenić Krajowy Plan Odbudowy.
https://www.rp.pl/Gospodarka/302289954-Krajowy-Plan-Ogolnikow-same-cele-brak-konkretow.html
CZYLI JEDNAK WYSZŁO SŁABO

Luka w obostrzeniach? “Szkoda, że Bareja już nie żyje” – pisze O2. Zgodnie z rozporządzeniem dot. obostrzeń schroniska i hotele mogą udostępniać połowę pokoi, którymi dysponują. Turyści więc trafiają do pokojów z kilkoma obcymi osobami. I nie ma w tym nic nielegalnego. O rozwiązaniu Schroniska Murowaniec w Zakopanem opowiedział jeden z turystów. Według rozporządzenia hotele czy schroniska mogą udostępniać tylko połowę swoich pokoi. I jakby nie było, nikt rozporządzenia nie łamie, ale…
ALE W PRAKTYCE WYGLĄDA TO TAK:

https://www.o2.pl/informacje/luka-w-obostrzeniu-spie-z-9-obcymi-osobami-w-pokoju-6611962587106240a

Rodzina Obajtka to mega kompetentni ludzie muszą być

Bliscy i znajomi prezesa Orlenu robią kariery za rządów PiS, donosi Business Insider. Koleżanka z pracy w gminie Pcim – prezesem Lotosu, krewna wspólnika – wiceprezesem Energa-Obrót, kuzyn w Tauronie, a brat obecnego prezesa Orlenu – szefem regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Oto jak bliscy i znajomi Daniela Obajtka robią kariery za “dobrej zmiany”. “Gazeta Wyborcza” napisała w piątek, że prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, w czasach, gdy był wójtem Pcimia, “chciał wykończyć firmę swojego wuja”. “Choć jako samorządowiec nie mógł tego zrobić, kierował z tylnego siedzenia konkurencyjną spółką TT Plast. Potem skłamał w tej sprawie przed sądem” – podała “GW”. Gazeta przekonuje, że dowodem na to są nagrania rozmów Obajtka, którymi dysponuje.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/bliscy-i-znajomi-prezesa-orlenu-daniela-obajtka-robia-kariery/gj6f58r
TO MUSZĄ BYĆ NAPRAWDĘ ZDOLNI LUDZIE!

Była minister cyfryzacji: Służba zdrowia ma największą w Polsce cyfrową dziurę. Stąd kolejki i brak miejsc – czytamy w 300Gospodarce. Na co dzień, nawet jeżeli mamy do czynienia z autentycznie zaangażowanym lekarzem, to na niesprawnych systemach informatycznych i przy wymaganiach rejestracji każdego działania on traci godziny. To powoduje, że uzyskanie sprawnego systemu, w którym celem będzie leczenie pacjenta – a nie liczenie pieniędzy – jest po prostu niemożliwe. A celem powinien być proces leczniczy – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Anna Streżyńska, CEO spółki technologicznej MC2 Innovations.
https://300gospodarka.pl/wywiady/anna-strezynska-wywiad-cyfryzacja
NO I JEST JAK JEST…

Wystrzał cen produktów przemysłowych. Producenci nie nadążają, stwierdza Rzeczpospolita. Polscy producenci nie nadążają z realizacją zamówień. To, oraz problemy z dostawami komponentów, zmusza ich do najszybszego od kilkunastu lat podwyższania cen. Taki obraz sytuacji w polskim przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W lutym, jak podała w poniedziałek firma IHS Markit, wzrósł on do 53,4 pkt z 51,9 pkt w styczniu. To wynik wyraźnie powyżej przeciętnych szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolita”, które wskazywały na zwyżkę PMI do 52,8 pkt.
https://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/210309977-Wystrzal-cen-produktow-przemyslowych-Producenci-nie-nadazaja.html

Iga Świątek znowu robi konkurencję Robertowi Lewandowskiemu i wybiera Xiaomi. Można powiedzieć, że zaczyna robić się tłoczno na rynku polskich ambasadorów największych chińskich producentów smartfonów. Po Robercie Lewandowskim, który jest ambasadorem Huawei, kolejny nasz sportowiec podpisał umowę z Chińczykami. Iga Świątek została ambasadorem Xiaomi. Choć Xiaomi ma niespełna 11 lat (w kwietniu tego roku będą obchodzić 11. urodziny), to już dziś są 3. największym producentem smartfonów na świecie. Zgodnie z informacjami z counterpoint, w 4 kwartale 2020 roku, korporacja odpowiadała za 11% światowego rynku. Większym udziałem mógł pochwalić się jedynie koreański Samsung i amerykański Apple.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/02/27/iga-swiatek-robi-znowu-robi-konkurencje-robertowi-lewandowskiemu-i-wybiera-xiaomi/

Brak perspektyw i pieniędzy. Pojechaliśmy zobaczyć nową codzienność firm na Warmii i Mazurach – czytamy w nagłówku Business Insidera. Od 27 lutego w Polsce obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią. Rozporządzenie zostało opublikowane w piątek ok. godziny 20.00 – de facto na cztery godziny przed wejściem w życie. Dodatkowymi restrykcjami zostało objęte województwo warmińsko-mazurskie. Dla tamtejszych przedsiębiorców to prawdziwy dramat. Zostali ponownie zamknięci po zaledwie dwóch tygodniach działania. Odwiedziliśmy olsztyńskie kino, hotel, a także miejski basen. Przedsiębiorcy nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość. Po dwóch tygodniach od “otwarcia” części branż rząd zdecydował o ich ponownym zamknięciu – dotknęło to m.in. kin, hoteli basenów.
https://businessinsider.com.pl/finanse/lockdown-na-warmii-i-mazurach-sprawdzilismy-jak-sobie-radza-przedsiebiorcy/ptjjhqm
POWIEDZIEĆ, ŻE NIE JEST LEKKO TO NIE POWIEDZIEĆ NIC

Frankowicze składają coraz więcej pozwów

Sprawy frankowe zalegają w sądach! W 2020 czterokrotnie więcej pozwów, stwierdza Fakt. Liczba spraw w sądach dotycząca kredytów frankowych stale rośnie. Tylko w styczniu tego roku do Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozpatruje większość spraw frankowych, wpłynęło dwukrotnie więcej pozwów w porównaniu ze styczniem 2020 roku. W całym ubiegłym roku było ich około 16 tys., czyli czterokrotnie więcej niż rok wcześniej, więc czas trwania postępowań znacznie się wydłużył.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/kredyty-frankowe-sprawy-frankowe-zalegaja-w-sadach/5n206f3
CORAZ WIĘCEJ OSÓB LICZY NA KORZYSTNY WYNIK?

Czesi poprosili Putina o rosyjską szczepionkę. Nie chcą czekać na zielone światło od UE, informuje Gazeta.pl. Prezydent Czech Miloš Zeman zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o dostarczenie do kraju szczepionki Sputnik V. Szczepionka do tej pory nie uzyskała akceptacji Europejskiej Agencji Leków. Czesi wychodzą jednak z założenia, że szczepienia przebiegają zbyt wolno i nie mogą dłużej czekać. – Po skonsultowaniu się z premierem wysłałem list do Władimira Putina z prośbą o dostawę szczepionki Sputnik – ogłosił prezydent Czech Miloš Zeman w telewizji Prima. Wypowiedź polityka zacytowała m.in. agencja AFP.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26835235,czesi-poprosili-putina-o-rosyjska-szczepionke-nie-chca-czekac.html#s=BoxOpImg6
UE MA CORAZ MNIEJ DO POWIEDZENIA?

Były współpracownik zarzuca TVN „patologie pracownicze”. Nadawca: warunki zatrudnienia zgodne z prawem – o zamieszaniu piszą Wirtualne Media. Poważne zastrzeżenia wobec warunków pracy w TVN Kamil Różalski przedstawił we wpisie facebookowym zamieszczonym w piątek. Zaznaczył, że był związany ze firmą od jej startu w 1997 roku, przy czym w 2013 roku został zmuszony, żeby z pracy etatowej przejść na współpracę. Według byłego operatora w TVN nadawca na podobnych zasadach współpracował niedawno z ok. 1,8 tys. osób. – To ludzie bez prawa do emerytury, urlopu, ubezpieczenia zdrowotnego. To też ogromne pieniądze w nieodprowadzonych składkach do ZUS – zauważył.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvn-praca-opinie-operator-obrazu-kamil-rozalski-kim-jest
I TAK SIĘ ŻYJE W TYCH MEDIACH

Niedziele bez handlu w Polsce już od trzech lat. Czy się sprawdziły? – zastanawia się Wprost. Od 1 marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedzielę. Po trzech latach wciąż nie ma zgody, czy to był dobry pomysł, czy nie. O ile Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, mówi, że „ustawa zaburza rynek i wolną konkurencję”, o tyle Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu przekonuje, że „ograniczenie handlu w niedziele służy mniejszym placówkom handlowym”. Przedstawiciel PIH przekonuje, że właśnie w dobie COVID-19 rozwiązanie pomogło przetrwać wielu małym biznesom handlowym. Tymczasem przeciwnego zdania jest POHiD: „Rozwiązanie to nie przyniosło korzyści małym sklepom, które w zamierzeniu ustawodawcy miały być beneficjentami zakazu. Uważamy, że w dobie pandemii, kryzysu gospodarczego i rekordowej inflacji zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony” – argumentuje Renata Juszkiewicz.
https://biznes.wprost.pl/handel/10425920/niedziele-bez-handlu-obowiazuja-w-polsce-od-trzech-lat.html
MY TAM LUBIMY MÓC W NIEDZIELĘ WYSKOCZYĆ NA ZAKUPY

Olga Szczęsna dołącza do JLL, pisze PulsHR. Olga Szczęsna dołączyła do działu wynajmu powierzchni biurowych agencji biurowej JLL, gdzie objęła stanowisko dyrektora. Nowa dyrektor odpowiedzialna będzie za komercjalizację budynków z portfela Patrizia, m.in. N21, Metron i G9 oraz nowo powstający w ścisłym centrum Warszawy budynek Central Point.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/olga-szczesna-dolacza-do-jll,79829.html

Profesor Horban wkurza przedsiębiorców, rząd daje mało konkretów odnośnie naszej przyszłości… No nie zaczyna się ten miesiąc zbyt pozytywnie.

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close