NaukaPaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

Viktor Orban zaszczepiony chińską szczepionką Sinopharm

Viktor Orban zaszczepiony chińskim specyfikiem

Premier Węgier Viktor Orban zaszczepił się przeciwko koronawirusowi chińską szczepionką firmy Sinopharm. Chociaż chińskiej szczepionki nie zatwierdziły jeszcze pozostałe kraje Unii Europejskiej, Węgry zamówiły już około 5 mln dawek.

Węgry jako jedyny kraj UE dopuścił chińską szczepionkę do obrotu. Viktor Orban już w styczniu obiecywał, że zaszczepi się chińską szczepionką.

Chińczycy znają tego wirusa najdłużej, to prawdopodobnie również wiedzą o nim najwięcej. Poczekam na swoją kolej i jak będę mógł wybrać, poproszę o chińską.

– mówił premier Węgier.

Nagranie wideo przedstawiające to wydarzenie Orban zamieścił na swoim profilu na Facebooku. Premier Węgier mówił później w nagraniu, że od chwili szczepienia pracuje w swojej siedzibie i nic mu nie jest.

Niech państwo się nie boją. Atakuje trzecia fala i będzie silniejsza niż poprzednie dwie. Proszę o rejestrowanie się i szczepienie. To jedyna możliwa ochrona.

– podkreśla Viktor Orban.

Węgry kupują rosyjską szczepionkę Sputnik V! Naukowcy są sceptyczni…

Węgrzy chcą produkować własne szczepionki

Populacja na Węgrzech to 9,7 miliona ludzi. Według danych z niedzieli zaszczepiono dotąd przeciw koronawirusowi prawie 678 tys. osób. Na ten moment Węgrzy mogą skorzystać łącznie ze szczepionek pięciu firm, w tym z rosyjskiego Sputnika V i chińskiego Sinopharmu. Viktor Orban zachęcał do skorzystania ze szczepionek w związku z trzecią falą koronawirusa, która zaczęła zbierać swe żniwo także w tym kraju.

Węgrzy rozpoczynają również pracę nad budową fabryki, w której będą produkowane ich własne szczepionki. W ten sposób kraj chce uniezależnić się od zagranicznych dostawców. Fabryka powstanie w Debreczynie, na wschodzie Węgier i będzie produkować “obowiązkowe i zalecane szczepionki stosowane na Węgrzech”. Wartość inwestycji szacuje się na 152 miliony euro, a samo wybudowanie ośrodka będzie kosztowało 19 milionów euro.

Miklós Kásler z Ministerstwa Zasobów Ludzkich (EMMI) mówi, że Uniwersytet w Debreczynie od lat pracuje nad wdrożeniem krajowej produkcji szczepionek. Dodał, że Centrum Zdrowia Publicznego zapewni zaplecze badawcze, a Uniwersytet – bazę wiedzy, dotychczasowe badania i produkcję.

W ciągu ostatniej doby na Węgrzech zmarło 84 chorych na COVID-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju to 15 058. Kolejny dzień z rzędu zanotowano ponad cztery tys. nowych infekcji – tym razem 4 326. W sumie od początku pandemii w kraju wykryto prawie 433 tys. zakażeń koronawirusem.

Źródło: Gazeta.pl

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close