PaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Organizator antylockdownowych protestów w Sydney trafi do więzienia

Organizator protestów w Sydney skazany

Organizator protestów przeciwko blokadom w Sydney został skazany. Anthony Khallouf, pochodzący z Victorii, odbędzie karę co najmniej trzech i maksymalnie ośmiu miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do zarzutów związanych z naruszeniem restrykcji Covid. 29-latek, jeden z organizatorów protestów przeciwko blokadzie w zeszłym miesiącu i kluczowa postać w szerszym ruchu wokół niej, został aresztowany przez policję w Sydney w czwartek po podróży z Queensland z naruszeniem nakazów zdrowia publicznego.

Khallouf pojawił się w piątek w lokalnym sądzie w Hornsby, oskarżony o naruszenie nakazów zdrowia publicznego, w tym podróżowanie z Queensland do Sydney i udział w planowaniu nieautoryzowanego protestu na ten weekend. Przyznał się do winy w związku z czterema zarzutami nieprzestrzegania nakazu związanego z Covid-19, zachęcania do popełniania przestępstw i fałszywych oświadczeń skutkujących dochodzeniem policyjnym. Policja Nowej Południowej Walii poinformowała w piątek po południu, że został on skazany na karę do ośmiu miesięcy pozbawienia wolności, z trzymiesięcznym okresem zwolnienia warunkowego.

Khallouf jest założycielem Australians vs The Agenda, jednej z większych grup antylockdownowych z ponad 12 000 zwolenników na Telegramie. Pochodzący z Victorii, w zeszłym roku został oskarżony o podżeganie za rzekomą pomoc w zorganizowaniu protestu w Melbourne. Kanał Khalloufa był również kluczowy dla pomocy w organizacji protestów w miastach w całej Australii w zeszłym miesiącu, udostępniając grafiki promujące “Australia Freedom Rally” i prosząc o pomoc w dystrybucji tysięcy papierowych ulotek “Worldwide Rally for Freedom”.

Qantas zwalnia 2 500 pracowników z powodu lockdownu w Sydney

Australijczycy protestują

Mniej niż jedna czwarta Australijczyków jest szczepiona. Pomimo uniknięcia najgorszego pandemii, frustracja z powodu ograniczeń doprowadziła do kilku dużych protestów przeciwko blokadzie. Tysiące osób zgromadziło się w Sydney, a mniejsze protesty odbyły się w Melbourne i Brisbane. Ludzie skandowali „wolność”, gdy maszerowali przez centrum Sydney, a funkcjonariusze dokonali kilku aresztowań. Australia ponownie nałożyła blokadę w całym kraju w związku ze wzrostem liczby nowych infekcji. Około 13 milionów Australijczyków – około połowa populacji – jest teraz z powrotem w zamknięciu.

Siła policyjna NSW [Nowej Południowej Walii – przyp. red.] uznaje i wspiera prawa jednostek i grup do korzystania z ich praw do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń, jednak dzisiejszy protest narusza obecne nakazy zdrowia publicznego Covid-19.

– czytamy w oświadczeniu policji.

Mniejsze wydarzenia miały również miejsce w Melbourne, gdzie ludzie zapalali flary przed Parlamentem, oraz w Brisbane, w Ogrodach Botanicznych.

Obecny lockdown jest dużo trudniejszy niż pierwszy w ubiegłym roku, ponieważ rząd oferuje mniejszą pomoc finansową, zarówno dla jednostek, jak i dla biznesów. Aktualne lockdowny widziane są jako oczywista konsekwencja niekompetencji rządu na czele z premierem Scottem Morrisonem.

Źródło: The Guardian

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close