Biznesowi celebryciHandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingMedia

Adidas zrywa współpracę z Kanye Westem. Firma straci 250 mln dolarów

Artysta naraził się całej branży.

Adidas ogłosił zerwanie współpracy z Kanye Westem, z którym współpracował nad kolekcją ubrań Yeezy od 2009 roku. Sam artysta musi być nieco tym faktem nieco zaskoczony, ponieważ jeszcze niedawno sugerował, że korporacja nie może z nim zerwać umowy. Jak sam twierdził “Mogę mówić antysemickie g**** i Adidas nie może zerwać ze mną umowy”. Fakt faktem, były mąż Kim Kardashian mocno w tej kwestii się pomylił.

Adidas zrywa współpracę z Kanye Westem. Powodem antysemickie wpisy

Kanye West, który od jakiegoś czasu występuje pod pseudonimem “YE”, od lat współpracował z Adidas przy własnej marce Yeezy. Artysta był przy tym przekonany, że firma nie zerwie z nim współpracy, ponieważ współpraca daje obu stronom gigantyczne zyski finansowe. Jeszcze kilka dni temu twierdził, że gigant odzieżowy nie zerwie z nim współpracy ze względu na jego pozycję w branży.

Plany te jednak zostały zerwane przez skandaliczne zachowanie muzyka, którymi w ostatnim czasie żyje spora część internetu. Jego komentarze doprowadziły m.in. do blokad w serwisach społecznościowych oraz krytyki internautów.

Problemy muzyka rozpoczęły się od założenia koszulki “White Lives Matter” i jego negowaniem ruchu Black Lives Matter. Raper tłumaczył to faktem, że sam ruch wspierający Afroamerykanów to “scam”, który miał na celu m.in. malwersacje finansowe.

Warto przy tym wspomnieć, że sam lider organizacji Shalomyah Bowers został oskarżony o defraudację 10 mln dolarów z darowizn. Z kolei współzałożycielka BLM Patrisse Khan-Cullors, kupiła willę za 1,4 mln dolarów, a inny lider ruchu Shaun King wydał m.in. 40 tys. dolarów na fryzjera dla psa. Wszystko to z pieniędzy ze zbiórek, co w swoich wpisach sugerował były mąż Kim Kardashian.

Źródło: Kanye West Twitter
Czytaj również: Imprezowanie bez wychodzenia z domu? Twórcy MeetClub twierdzą, że to możliwe

West tłumaczył również, że:

Żydzi przejęli głos czarnych. Dzieje się tak za sprawą tego, że nosimy ubrania Rapha Laurena, podpisujemy kontrakty z wytwórniami muzycznymi, mamy żydowskiego menadżera, gramy w żydowskim zespole koszykarskim, albo filmach żydowskich platform, jak Disney.

Ponadto sugerował, że całym show-biznesem rządzą “żydowscy syjoniści”, którzy ukierunkowują opinię publiczną. Kiedy wyszło na jaw, że Adidas analizuje współpracę z muzykiem, to ten w dosadnych słowach stwierdził, że to firma okradła go z jego pomysłów.

Źródło: Kanye West

Adidas zrywa współpracę z Kanye Westem. Firma straci nawet ok. 250 mln dolarów

Ostatecznie jego wypowiedzi wywołały zdecydowaną reakcję ze strony Adidasa. Co warto zaznaczyć, firma wcześniej dystansowała się od słów artysty, stawiając przede wszystkim na długoterminową współpracę biznesową. Niemniej jednak przedstawiciele firmy w oficjalnym oświadczeniu napisali w końcu, że:

Adidas nie będzie tolerował antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści. […] Ostatnie komentarze i działania Ye były nie do przyjęcia, są nienawistne i niebezpieczne, a także naruszają wartości firmy, takie jak różnorodność i integracja, wzajemny szacunek i sprawiedliwość.

Czytaj również: Rodzina George’a Floyda pozywa Westa na ćwierć miliarda dolarów

Nie tylko Adidas zerwał współpracę z Kanye Westem, ale także Balenciaga, której przedstawiciele zadecydowali o usunięcie Ye ze swojej strony internetowej, na której raper promował nową kolekcję. Współpracę zakończył również magazyn Vouge, czy JPMorgan. Ponadto współpracę zerwała agencja talentów CAA oraz studio filmowe MRC, które miało gotowy film o życiu artysty. Nie wiadomo, czy obecnie produkcja zostanie udostępniona publicznie.

Tymczasem jak informuje Agencja Reuters, decyzja o zerwaniu kontraktu będzie kosztować Adidas nawet 250 mln dolarów w ostatnim kwartale bieżącego roku. Tym samym przedstawiciele firmy wskazali, że decyzja będzie miała “krótkoterminowy negatywny wpływ” na dochód netto w bieżącym okresie.

Kanye West dostał bana na TT i IG, więc kupił sobie Parler xD

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close